Na czym polega dieta ketogeniczna?

.

Dieta ketogeniczna (znana także jako dieta keto) to specjalny rodzaj diety, który charakteryzuje się bardzo niskim spożyciem węglowodanów, umiarkowanym spożyciem białka i wysokim spożyciem tłuszczów. Główną zasadą diety ketogenicznej jest skłanianie organizmu do przejścia w stan zwanego ketozą, w którym ciało spala tłuszcze jako główne źródło energii zamiast glukozy (cukru).

Oto podstawowe zasady diety ketogenicznej:

  1. Niskie spożycie węglowodanów: W diecie ketogenicznej spożycie węglowodanów jest ograniczone do bardzo niskiego poziomu, zazwyczaj poniżej 50 gramów węglowodanów netto dziennie. To ma na celu zmuszenie organizmu do korzystania z tłuszczu jako głównego źródła energii.
  2. Wysokie spożycie tłuszczów: Dieta keto jest bogata w tłuszcze, stanowiące około 70-80% dziennego spożycia kalorii. Tłuszcze dostarczają energię i są głównym źródłem kalorii w diecie keto.
  3. Umiarkowane spożycie białka: Spożycie białka jest kontrolowane i utrzymywane na umiarkowanym poziomie, zazwyczaj w granicach 15-20% dziennego spożycia kalorii. Nadmierne spożycie białka może prowadzić do spadku produkcji ketonów.
  4. Ketogeneza: W wyniku ograniczenia węglowodanów organizm przechodzi w stan, w którym wątroba produkuje ketony, takie jak beta-hydroksymaślan (BHB), które są wykorzystywane jako źródło energii.

Efektem diety ketogenicznej jest przyspieszona utrata wagi, kontrola poziomu glukozy we krwi i redukcja uczucia głodu, ponieważ ketony mają właściwości apetytosupresyjne. Dieta ta jest często stosowana w celu poprawy zdrowia metabolicznego, redukcji masy ciała i wsparcia leczenia pewnych schorzeń, takich jak padaczka oporna na leczenie.

Jednak dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla każdego. Może wiązać się z objawami ubocznymi, takimi jak „keto-grypa” (zmęczenie, bóle głowy, nudności) oraz może być trudna do utrzymania w dłuższej perspektywie. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem diety keto, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.

współpraca dietetyczna
newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco!
Koszyk
Przewiń do Początku