Dirty keto

„Dirty keto” to określenie odnoszące się do podejścia do diety ketogenicznej, które skupia się wyłącznie na ilości spożywanych makroskładników (tłuszczów, białek i węglowodanów) bez uwzględnienia jakości pochodzenia tych makroskładników. W skrócie, „dirty keto” koncentruje się na zachowaniu bardzo niskiego spożycia węglowodanów i wysokiego spożycia tłuszczów, ale nie zwraca uwagi na to, czy źródła tłuszczów i białek są zdrowe i wartościowe.

Oto kilka charakterystycznych cech „dirty keto”:

  1. Brak uwzględnienia jakości źródeł tłuszczów i białek: W „dirty keto” może być akceptowane spożywanie przetworzonych produktów i tłuszczów niskiej jakości, takich jak fast foody, wędliny o niskiej jakości, przetworzone sery i inne produkty, które są wysoko przetworzone i mogą zawierać sztuczne dodatki, konserwanty i inne substancje chemiczne.
  2. Pominięcie warzyw i błonnika: Często w „dirty keto” nie zwraca się uwagi na spożycie warzyw i błonnika, które są ważne dla zdrowia układu pokarmowego i ogólnego zdrowia.
  3. Skupienie na liczeniu makroskładników: W „dirty keto” głównym celem jest osiągnięcie odpowiednich proporcji makroskładników (niskie węglowodany, wysokie tłuszcze, umiarkowane białka), a nie na jakości pochodzenia tych makroskładników.

Warto zaznaczyć, że „dirty keto” może prowadzić do osiągnięcia stanu ketoz, w którym organizm spala tłuszcze jako źródło energii, ale niekoniecznie jest zdrowym podejściem do diety. Brak uwzględnienia jakości pochodzenia makroskładników może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, nadmiernego spożycia niezdrowych tłuszczów i innych potencjalnie niekorzystnych skutków dla zdrowia.

Dlatego większość ekspertów ds. żywienia zaleca, aby dieta ketogeniczna była skomponowana z wysokiej jakości źródeł tłuszczów, białek i węglowodanów, a jednocześnie uwzględniała warzywa, błonnik i inne składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia. Zawsze jest ważne dbać o jakość żywności, której spożywamy, niezależnie od wybranej diety.

współpraca dietetyczna
newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco!
Koszyk
Przewiń do Początku